PANİONİON’UN SÖNMEYEN ATEŞİ

630243b586b2453920d52bcc.jpg

Hakan Atis x info@hakanatis.com -Kimilerine göre ilk işareti Zeus verdi, kimilerine göre Ares, Athena, Herakles veya diğerleri. Binlerce yıldır devam eden heyecan dalgası için görkemli ateşler yakıldı diyenler de var. Adına olimpiyat veya festival diyelim fark etmez. Çünkü o müthiş heyecan dalgası günümüzde de hayatımızı renklendirmeye devam ediyor. Bir başka deyişle Anadolu’dan Atina’ya uzanan düşler coğrafyası, Olympos tanrılarının kadim hikâyelerini fısıldamayı sürdürüyor. Binlerce yıldır anlatılagelmiş, kitaplara ve filmlere konu olmuş söylenceler gerçek mi, değil mi? Kısacası “hayal gücünün zenginliği” demek yeterli sanırım. Mitolojik öykülerin derinliklerinde aşk, entrika, din, siyaset, spor, öfke, ihtiras, sevinç, acı, zafer ve hayatın tüm renkleri saklı. Güzel ülkemiz de hiç kuşkusuz efsaneler ve kıssadan hisseler tarihinin ana kucağı... Aslına bakarsanız bu konuda en etkili yorum Cevat Şakir Kabaağaçlı tarafından yapılmıştır. Halikarnas Balıkçısı, Yunan ve Roma uygarlığı olarak adlandırılan kültürün temelinin kadim topraklarımız olduğunun altını çizer. Anadoluculuk düşüncesi ile tarihe silinmez bir not düşer. Mitlerin, Yunan ve Roma ikilisine mal edilmesine karşı çıkar. Onun değerli görüşlerini manevi oğlu Prof. Dr. Şadan Gökovalı’nın entelektüel fırtınaya dönüşen konuşmalarında defalarca dinledim. Onlarla aynı görüşü paylaşıyorum, saygı ve rahmetle anıyorum.

Sessizliğin sesi

Topraklarımızdaki zengin ve renkli söylencelere ev sahipliği yapan evrensel değerlerimizden biri de Panionion’dur. Aydın’ın turizm üssü Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’da bulunan bu antik toplanma alanı, kimi kaynaklara göre geçmişi M.Ö. 8. yüzyıla uzanan bir festival ve spor oyunları merkezidir. Bu nedenle düşler tiyatrosunun önemli sahnelerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Çam ağaçlarının çevrelediği, toprağın sessizlik örtüsüyle sarıp sarmaladığı kalıntılara dikkatle bakanlar adeta binlerce yıl öncesinden gelen sesleri duyar. Poseidon’a adanmış İon tapınağı, yamacın aşağısındaki tiyatro ve odeon meraklı ziyaretçilerini nazikçe selamlar. Konsey odası, sunak ve yer altı mahzeni de sizleri geçmişten bugüne uzanan derin bir yolculuğa davet eder. Kendinizi aralarında Eski İzmir’in de bulunduğu 12 İon kentinin kurduğu ve adını Panionion’dan alan siyasi birliğin kulislerinde bulursunuz. Kısacası tanık olacağınız sessizlik o kadar çok şey anlatır ki şaşırırsınız. Bu nedenle yolunuz Kuşadası’na düşerse sadece “Antik Çağı’n Paris’i” Efes’le yetinmeyin. Ziyaret programınıza Panionion’u da ekleyin. Olimpiyat heyecanının sönmeyen ateşini ruhunuzda hissedin.

630243c186b2453920d52bce.jpg


Kuşadası’nı denizden keşfedin

Kuşadası’na tekneleriyle gelmeyi planlayan deniz ve tarih severler için en güvenilir seçenek Koç Topluluğu’na ait olan modern marina. Usta bir denizci olan Koç Topluluğu Şeref Başkanı Rahmi Koç’un zarif yelkenlisi Nazenin 5’le her yıl ziyaret ettiği tesis, sektörün deneyimli ismi Hakan Tellioğlu tarafından yönetiliyor. Marinanın kalite çıtasının dünya ölçeğinde olmasının bir diğer nedeni de Setur Marinas Genel Müdürü Emre Doruk ve yönetim ekibi. Vaktiniz varsa Kuşadası’nı denizden de keşfedin. Sandal Adası Koyu, Su Adası Koyu, Didim, Seferihisar veya Çeşme rotasında keyifli seyirler gerçekleştirebilirsiniz. Haritaları dikkatle okumanızı ve marina yetkililerinden ayrıntılı bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Pruvanız neta, rüzgâr kolayınıza olsun.
 
Üst Alt